بشر از دیر باز با پدیده کامپوزیت آشنا و مانوس بوده و در ساخت اولین خانه های تاریخ از این صنعت کمک گرفته است.کاهگل به عنوان اولین کامپوزیت توسط بشر و در حدود چهار هزار سال پیش جهت ساخت خانه در ایران باستان مورد استفاده قرار گرفته است.

امروزه پس از گذشت قرن ها و در اثر پیشرفت های این پدیده ، با توجه به فرم پذیری بسیار آسان و استحکام قابل توجه کامپوزیت در صنایع مختلف جایگاه ویژه ای برای خود باز کرده و در بازار صنعت بعنوان یکی از کارآمد ترین ابزار معرفی می گردد.کامپوزیتها موادی چند جزئی هستند که خواص آنها در مجموع از هرکدام از اجزاء بهتر است.

شرکت گلستان الیاف شیمی با بکارگیری پدیده کامپوزیت و تولید فایبر گلاس یکی از پیشتاز ترین شرکت ها در تولید قطعات فایبر گلاس در مقیاسی صنعتی ( مکانیزه ) و بالا و همچنین اولین شرکت بکار گیرنده فایبر گلاس در تولید ساندویچ پانل و کانکس می باشد.این امر نه تنها باعث افزایش دوام محصولات تولیدی این شرکت گردیده ، بلکه با توجه به کاهش وزن در مقایسه با افزایش توان تحمل بار مکانیکی تاثیر به سزایی در رشد کیفیت محصولات تولیدی این شرکت داشته است.

امروزه اغلب صنایع از مزایای منحصر به فرد این مواد بهره می جویند و ردپای کامپوزیت ها را در حوزه های زیر می توان جستجو نمود :

۱- صنایع حمل و نقل شامل حمل و نقل هوایی ، جاده ای ، ریلی و دریایی
۲- صنایع نظامی و هوا – فضا
۳- صنایع انرژی در حوزه های تولید و انتقال برق ، صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی
۴- صنعت ساخت و ساز شامل صنایع زیر بنایی و صنعت ساختمان
۵- صنایع خودرو و قطعه سازی
۶- صنایع مبلمان شهری
۷- وسایل خانگی
۸- لوازم ورزشی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *